Ako si správne vybrať rozdeľovač na podlahové vykurovanie?
Rozdeľovač (niekedy sa používa aj pomenovanie rozvádzač) patrí ku základným komponentom potrebným pre podlahové vykurovanie. Jeho úlohou je rozvádzať teplú vodu/médium do jednotlivých okruhov a naopak vracať už vychladnutú vodu/médium naspäť do spätného potrubia. Na čo prihliadať pri výbere správneho rozdeľovača?
V prvom rade je potrebné prihliadať na kvalitu použitých materiálov, ktoré by mali zodpovedať platným európskym normám zaručujúcich ich najvyššiu kvalitu.
Aké komponentý sú tie najdôležitejšie?
Aby bol rozdeľovač plne funkčný, musí sa skladať z niekoľkých nevyhnutných komponentov:
- komponenty pre statickú reguláciu – regulačné šróbenia na rozvádzacej tyči (tyč prívodu), ktorými sa nastavuje prietok v jednotlivých okruhoch podlahového vykurovania. Regulačné šróbenia môžu byť doplnené o prietokomery so stupnicou, ktoré zabezpečujú lepší prehľad o hodnotách prietoku v okruhoch.
- komponenty pre termostatickú reguláciu – termostatické vložky v zbernej tyči (tyč spiatočky)
- komponenty pre odvzdušnenie, vypustenie a odstavenie systému – odvzdušňovacie ventily, vypúšťacie/napúšťacie ventily, ktoré slúžia nielen na prvotné napustenie systému, ale aj na preplach (čistenie) systému po rokoch. Uzatváracie ventily na prívode aj spiatočke slúžia na odstavenie systému v prípade servisu alebo poruchy. Voliteľným doplnkom môžu byť napríklad teplomery.
1. Materiál
Väčšina rozdeľovačov na podlahové vykurovanie je vyrobená z mosadze práve preto, lebo mosadz je pevný materiál s dlhou životnosťou, no zároveň je pomerne jednoducho opracovateľný. Samozrejme, aby mala mosadz tie správne vlastnosti je dôležitý pomer jednotlivých zložiek v samotnej zliatine, hlavne množstvo obsahu medi, ktorý veľa napovie o jej výslednej kvalite. Tu sa opäť dostávame k otázke kvality prvotnej suroviny a normám, ktorým by mal výrobok zodpovedať ak si nechceme kupovať mačku vo vreci.
Výrobca Giacomini sa radí ku najväčším spracovateľom mosadze v Európe. Denne sa množstvo spracovanej mosadze pohybuje na úrovni 70 ton. Mosadz použitá na výrobu všetkých rozdeľovačov na podlahové vykurovanie podlieha norme UNI EN 12165 CW617N, ktorá udáva, že množstvo obsahu medi v zliatine je približne 60 %. Mosadz s takýmto percentuálnym zastúpením Cu sa vyznačuje dlhou životnosťou a zvýšenou odolnosťou voči koróziám.
2. Typ rozdeľovača
Tyčový rozdeľovač
Tyčový rozdeľovač je charakteristický tým, že tyč prívodu aj spiatočky sa skladá z jedného neprerušeného kusu. Tieto rozdeľovače sa radia k najčastejšie vyrábaným aj predávaným vďaka ich jednoduchej inštalácii. Taktiež zvyknú bývať už v zostavených kompletoch vrátane konzol na pripevnenie do skrinky a uzatváracích guľových ventilov čo výrazne urýchľuje ich výber a montáž.
Modulový rozdeľovač (skladaný)
Tento typ rozdeľovača pozostáva z dvoch rôznych druhov segmentov – koncové kusy (s vnútorným závitom na dopojenie uzatváracích ventilov) a stredové kusy s mechanizmom na rýchle pripojenie, ktorého súčasťou je aj gumové tesnenie pre zaručenie dokonalej tesnosti celého rozdeľovača.
Hlavnou výhodou tohto typu rozdeľovača je jeho variabilita v prípade potreby pridania niekoľkých okruhov alebo v prípade výmeny z dôvodu poškodenia niektorého zo stredových či koncových kusov. Kým tyčový rozdeľovač by bolo nutné meniť celý za väčší, pri skladanom rozdeľovači stačí kúpiť stredové časti, a tak je možné pôvodný rozdeľovač zväčšiť, prípadne vymeniť len vybrané segmenty za nové.
3. Doplnky rozdeľovača
Doplnky či príslušenstvo by mali v prvom rade uľahčiť inštaláciu, údržbu či nastavenie fungovania samotného rozdeľovača
Prietoková regulácia
Najčastejšie sa stretávame s troma typmi tyčí prívodu podľa možnosti nastavenia a regulovania prietoku v jednotlivých okruhoch.
2. Tyče s reguláciou prietoku bez prietokomerov – regulácia pri týchto rozdeľovačoch sa vykonáva imbusovým kľúčom, ktorým otvárame / zatvárame regulačný ventil. Nakoľko sa ale na tyči nenachádza prietokomer, ktorý by ukázal nastavenú hodnotu, nastavenie sa vykonáva podľa údajov uvedených v regulačných tabuľkách.
3. Tyče s reguláciou prietoku s prietokomermi – najvyššia rada rozdeľovačov, ktoré zaručujú rýchle, jednoduché a presné nastavenie želanej hodnoty prietoku.
Prečo je dôležitá regulácia prietoku?
V každom systéme podlahového vykurovania je potrebné vyriešiť otázku hydraulického vyváženia. Pri zlom vyregulovaní prietoku najčastejšie dochádza k problému, že jeden alebo viac okruhov nefunguje vôbec alebo funguje len čiastočne. Príčinou môže byť nedostatočný prietok, pretože voda v systéme si hľadá „ľahšiu cestu“ a teda mieri do kratších okruhov s menším odporom.
Termostatická regulácia
Na termostatickú reguláciu slúžia termostatické ventily s hlavicami umiestnené na zbernej (spiatočnej) tyči rozdeľovača. Vo väčšine prípadov sa ručné hlavice vymenia za termoelektrické hlavice, ktoré priamo reagujú s termostatmi a na základe teploty miestnosti otvárajú/zatvárajú jednotlivé okruhy.
Medzi ďalšie doplnky sa môžu zaradiť konzoly na uchytenie rozdeľovača do skrinky, skrinky na umiestnenie rozdeľovača a termoelektrické hlavice, pri ktorých je dôležité overiť si ich kompatibilitu s daným rozdeľovačom. Istotou je vsadiť na jedného výrobcu. Pri kombinácii výrobkov od viacerých značiek môže nastať problém pri ich zapájaní, nakoľko každý výrobca môže mať iný spôsob zapojenia, konštrukcie závitov a pod.
Zhrnutie
Pri správnom výbere je dôležité prihliadať na viacero aspektov. V prvom rade ak chceme, aby nám rozdeľovač správne a dlho fungoval, mali by sme staviť na jeho kvalitu a kvalitu materiálu z ktorého je vyrobený. Pre jednoduchú a prehľadnú reguláciu prietoku určite odporúčame rozdeľovače s prietokomermi na rozvádzacej tyči.
Termoelektrické hlavice sú nevyhnutným doplnkom pokiaľ chceme mať teplotnú reguláciu riešenú cez priestorové termostaty. Je nutné si však overiť ich kompatibilitu (pokiaľ kombinujeme viacero výrobcov). Našťastie máme v dnešnej dobe mnoho už skompletovaných rozdeľovačov, ktoré treba len osadiť do skrinky a pripojiť na okruhy podlahového vykurovania. Šetria nám hlavne čas pri inštalácii a zároveň zabezpečujú, že na nič nezabudneme.