Radiátory alebo podlahové vykurovanie Giacomini?
Otázka pomerne častá, no niekedy je rozhodnutie o čosi ťažšie ako by sme čakali. Poďme sa pozrieť na základné rozdiely medzi týmito dvoma typmi vykurovania. Medzi základné rozdiely patrí spôsob distribúcie tepla.
Podlahové vykurovanie
Využíva väčšiu vykurovaciu plochu s nižšou teplotou vykurovacej vody (do 45°C). V tomto prípade je teplo šírené sálaním, nie prúdením. (napríklad podobne ako rozohriaty kameň od slnka). Tým, že je rozvod rúrok rovnomerne rozložený v podlahe, (v stene ako stenové vykurovanie, alebo v strope ako stropné vykurovanie), je toto vykurovanie špecifické rovnomerným rozložením tepla v celej miestnosti.
Radiátor
Má menšiu odovzdávaciu plochu a na dosiahnutie výkonu vyžaduje pracovať s vyššími teplotami vykurovacej vody (nad 65°C). Vzduch okolo radiátora sa zohrieva, čím sa odlišuje hustotou od zvyšku vzduchu v priestore, a to má za následok jeho prúdenie. Distribúcia tepla pri radiátoroch je prúdením.
Prúdenie vzduchu vyvoláva výrenie prachu po celej miestnosti a koncentrácia tepla v blízkosti spôsobuje nerovnomerné rozloženie teplôt v miestnosti. Radiátor má však aj pozitíva ako napríklad rýchlejší nábeh vykurovania a pri dizajnovom radiátore môže plniť funkciu zaujímavého interiérového doplnku.
Oblasť ekonomiky
Rozdiel v investičných nákladoch pri celkovej investícii do stavby je minimálny. Samozrejme pri podlahovom vykurovaní ide o trošku vyššiu technologickú náročnosť, a tým pádom sa investícia môže hýbať o zhruba 10-15 % vyššie.
Dôležitou oblasťou sú však prevádzkové náklady. Tým, že pri podlahovom vykurovaní využívame nízkoteplotný spád (do 45°C) a funguje spôsobom sálania, je za ideálnych podmienok možná finančná úspora až 20 %. S funkčnou a účinnou termostatickou reguláciou je možná ďalšia finančná úspora až 20 %.
Nechajte si u nás naceniť svoj vlastný systém podlahového vykurovania. Ponuka vám bude zaslaná e-mailom ešte dnes.