Termostatická a hydraulická regulácia vykurovacieho systému nie je to isté. 1. Časť
Viackrát sme sa stretli pri návrhu inštalácie zónovej regulácie s argumentáciou, že to nie je potrebné, že postačuje znížiť prietok v okruhu podlahového vykurovania alebo privrieť ventil vykurovacieho telesa pri prehriatí miestnosti a opačne, zvýšiť prietok pri nedohriatej miestnosti.
V skutočnosti termostatom a zároveň aj ovládacím prvkom je v tomto prípade sám užívateľ, ktorý pri akýchkoľvek výkyvoch počasia či ďalších vplyvoch, vykonáva neustále tieto zmeny. Navyše si zásahmi do nastavení prietoku môže svoj vykurovací systém rozladiť, znížiť účinnosť, môžu vzniknúť rušivé zvukové efekty a v skutočnosti sa stáva otrokom svojho vlastného kúrenia.
V čom je teda rozdiel a na akom princípe regulácie fungujú?
Termostatická zónová regulácia
Slúži k zabezpečeniu teplotného komfortu užívateľa v miestnosti. Základným prvkom je priestorový termostat (snímač) ako merací prvok priestorovej teploty v miestnosti, ktorý môže byť zároveň aj ovládacím prvkom. Na druhej strane výkonným prvkom je napríklad termoelektrická hlavica, ktorá ovláda termostatický ventil vykurovacieho okruhu na rozdeľovači alebo na radiátore.
Termostatická zónová regulácia funguje na princípe on /off. To znamená, že pokiaľ daná miestnosť spĺňa užívateľom nastavené teplotné parametre , vykurovací okruh v tejto miestnosti je uzatvorený a prietok vykurovacej kvapaliny v okruhu neprebieha (off). Pokiaľ teplota v miestnosti poklesne pod nastavenú hodnotu, vykurovací okruh je vo funkčnosti a vykurovacia kvapalina cirkuluje (on) až do momentu dosiahnutia nastavenej priestorovej teploty.
Ako sa prejavuje chýbajúca termostatická zónová regulácia?
- Prehriate miestnosti
- Nedohriaté, chladné miestnosti
- Zvýšená spotreba paliva, energii
Čo prináša termostatická zónová regulácia?
- Teplotnú pohodu
- Úsporu paliva a energii až 30%
- Možnosť voľby teploty na ktorúkoľvek miestnosť samostatne
- Možnosť nastavenia útlmových režimov v miestnostiach
Hydraulická regulácia
Je v skutočnosti zabezpečenie potrebného prietoku vykurovacej kvapaliny vo všetkých častiach vykurovacieho systému. Jedná sa o hydraulické vyváženie vykurovacieho systému. Armatúry, ktoré sa starajú o vykurovací systém v tejto oblasti sú regulačné šróbenia a statické alebo automatické vyvažovacie armatúry.
Kde ich môžete vidieť? Napríklad v rozdeľovacích staniciach podlahového vykurovania alebo priamo na vykurovacích telesách.
Ako sa prejavuje nevyvážený vykurovací systém?
- Nedostatočný výkon vykurovacieho systému
- Rušivé zvuky ako pískanie, šum, vibrácie a pod.
- Dlhý nábeh vykurovania
- Nefunkčnosť niektorých úsekov (vetiev) vykurovania
- Nerovnomerné rozloženie tepla po celej ploche napr. vykurovacieho telesa
- Zvýšená spotreba a napriek tomu nedostatočný výkon.
Termostatická a hydraulická regulácia v jednej armatúre
Dvojregulačné radiátorové ventily rady DB majú schopnosť regulácie prietoku podľa prednastavených hodnôt. Prietok ventilom nebude prekročený ani v prípadoch, keď dôjde k tlakovým zmenám v systéme z dôvodu zatvorenia niektorých ventilov alebo v priebehu prvého spustenia systému. Spoločne s termostatickou hlavicou (R470, R460) sa ventil postará zároveň aj o teplotnú pohodu v miestnosti.
Ventil rady DB s dynamickou a termostatickou reguláciou