Armatúry radiátorových systémov

Armatúry radiátorových systémov

Aj napriek tomu, že sa najnovšie trendy uberajú smerom podlahového vykurovania, radiátory budú aj naďalej súčasťou väčšiny domácností, prinajmenšom v kúpeľniach v podobe rebríkových radiátorov, ktoré sú nie len praktické, ale vďaka neustálym inováciám aj moderným doplnkom.

Všetko potrebné nájdete na našom e‑shope Prejsť do e-shopu

Pripojenie radiátorov môže byť rôzne. Pri panelových radiátoroch existujú dva tradičné spôsoby zapojenia:

1. Armatúry pre radiátory „K“, dvojbodové a jednobodové

Radiátory sú charakteristické 4 otvormi pre pripojenie k systému vykurovania. Spravidla sú vybavené nasledovnými armatúrami:

  1. Termostatický ventil (alebo ručný uzatvárací ventil)
  2. Regulačné a uzatváracie šróbenia
  3. Odvzdušnenie telesa (radiátora)
  4. Zátka
01radiatorove K04 01radiatorove K04 02photo

Široká ponuka armatúr umožňuje rôzne spôsoby pripojenia telesa či už je to rohové, priame alebo pomocou združených armatúr.

01radiatorove K05 01radiatorove K06

Ďalšou skupinou armatúr sú tzv. jednobodové armatúry. Sú špecifické tým, že sa k vykurovaciemu telesu pripájajú len v jednom bode (otvore). Armatúra svojou konštrukciou zabezpečuje oddelenie prívodu od spiatočky. Jednobodové armatúry sú určené pre článkové radiátory. (hliníkové, oceľové, liatinové).

01radiatorove M6

2. Armatúry pre radiátory „VK“

Jedná sa o armatúry s funkciou regulačného a uzatváracieho šróbenia s rozostupom 50 mm. V tomto prípade sa predpokladá, že súčasťou konštrukcie radiátora je vstavaná termostatická vložka.

01radiatory VK04 01radiatory VK04 02photo

Existuje však aj model radiátorov s pripojením 50 mm bez termostatickej ventilovej vložky. Pre tuto radu existujú armatúry už s termostatickým ventilom.

01radiatory AS9 01radiatory AS6 01 01radiatory AS6 02

Armatúry pre rebríkové radiátory

Väčšina rebríkových radiátorov sa pripája tzv. jednobodovým ventilom, ktorý v sebe spája funkciu prívodu teplej vody a zároveň spiatočky. Samozrejme sa rebríkové radiátory dajú zapojiť aj po stranách, a teda osobitne termostatickým ventilom na jednej strane a osobitne regulačným šróbením na strane druhej. Viac informácií si prečítate v našom článku.

01rebrikove 01 01rebrikove 02 01rebrikove 03

Príslušenstvo

Medzi najdôležitejšie súčasti radiátorových rozvodov nepochybne patria adaptéry, ktoré slúžia na pripojenie rúrky k ventilu/spiatočke, termostatické alebo ručné ovládacie hlavice, krytky na zakrytie rúr, odvzdušňovacie ventily či plastové alebo medené injektory pre jednobodové armatúry.

Potrebujete poradiť?

Neviete sa rozhodnúť alebo potrebujete odborné poradenstvo? Neváhajte nás kontaktovať, radi vám pomôžeme.

Kontakt